Ihtiyac Listesi | Sözlük | Günlük hayat | Izlenimlerim

Yola Çikmadan Yaniniza Alacaklariniz

Bu liste cesitli dönemlerde Burdur'da iki veya bir aylik bedelli askerlik yapmis arkadaslarin, özellikle asagidaki sabik "Mehmet Beylerin" :-)

Abdurrahman Tanriögen
Bahadir Karuv
Cüneyt Özveren
katkilarindan derlenerek basladi. Ben cok faydasini gördüm. Benim 1995 Aralik dönemindeki tecrübelerime ek olarak
Yusuf Parlar
Kürsad Kiziloglu
Can Bruce
Temel Tirkes
Nuri Dagdeviren
Uluc Günay
Serhat Memisoglu
tarafindan verilen bilgilerle güncellesterilmistir. Özellikle Can'in Temmuz'98 doneminde sonra verdigi detayli bilgilere tesekkür ederim.

Mutlaka unutulmamasi gerekenler!

T. C. Pasaportunuzu yaninizda götürün. Çalisma belgeniz, grencard'iniz, nüfus kagidiniz gibi belgeleri pasaportunuzdan ayri tutun. Ilk gün pasaportlar toplandigi zaman yanlislikla bu gereksiz belgeler de arasinda giderse kaybolma ihtimali var. Uyariyorlarsa da o anin karmasasi icinde bu hatayi yapanlar oluyor.

Yaninizda Türk parasi bulundurun. En son gelen bilgilere göre, tugay içinde banka ve ATM (bankamatik) açilmis! Hizmet veren banka Akbank. Teslim olmadan once Akbank'da hesap actirirsaniz daha kolay olabilir. Sadece kendi sahsi harcamanizi degil toplanacak bagislari da hesaba katin. Bu bagis için asagi yukari US$100 bedeli Turk lirasi hesab edin. (Bagislar gönüllü ama birazcik da mecburi :-). Benden sonraki dönemlerden yazanlar "gönüllü" bagis miktarinin US$100'ün birkaç kati oldugunu belirttiler. Yani rayiç degisebiliyor, hazirlikli olun.

Eger ABD'den gidiyorsaniz AT&T'nin USA Direct servisi veya benzeri servislere nasil ulasabileceginizi ögrenin ve ABD'deki telefon kartinizi yaninizda bulundurun. (Baska ülkelerin telefon sirketlerinin bu tür servisleri var mi bilmiyorum, Almanya'dan gelen arkadaslar böyle bir sey duymadiklarini söylediler.) Aslinda Turk Telekom'un yeni ücretleri ile ABD'yi aramak USA Direct benzeri servisleri kullanmaktan daha hesapli, ama normal kontur kartlari ile çalismayan arizali telefonlardan bu servisler için ücretsiz arama yapabilirsiniz. Bu da telefon kuyruklarinda size önemli bir avantaj saglar.

Orada size verilecekler

Ilk gittiginizde orada size bir mavi çanta satilacak (almak zorundasiniz). Fiyati ben aldigim zaman 490 000 TL idi (yaklasik US$9). Temmuz 98 döneminde fiyat $8 civarinda imis. Bu parayla sunlari almis oluyorsunuz:
 1. Yaklasik olarak (25cm)X(25cm)X(50cm) boyutlarinda fermuarli lacivert bir çanta. Bunun icinde vaya disinda cepleri yok. Malzemesi ince bir sentetik kumas, fermuar dikisi fazla zorlamaya gelmez.
 2. Bir kutu kendinden cilali siyah ayakkabi boyasi.
 3. Bir sabun kutusu ve bir sabun.
 4. Bir banyo havlusu.
 5. Iki tane elbise askisi.
 6. Palaska.
 7. Ufak bir dikis kutusu. (Hemen ihtiyaciniz olacak!)
 8. Tras malzemelerinizi, dis firçanizi vs. koyabileceginiz kapakli plastik bir kutu.
 9. Bir çift plastik terlik.
 10. Bir çift siyah çorap (kislik degil).
 11. Iki adet fanila, askeri yesil renkte.
 12. Iki adet külot, paçali (boxer style).
 13. Kepinize dikmeniz gereken renkli dügme (buna nüfte diyorlar.)
 14. Pantolonunuzun paçalarina gecireceginiz lastik. Son bilgilere gore artik pantolonlar pacalari lastikli olarak veriliyormus.
 15. Postal için tabanlik keçe (iyi kalite degil).
 16. Bir çift eldiven (kis dönemi için).
 17. Çengelli igneler.
 18. Mehmetcigin El Defteri, içinde marslar, yemin metni, rütbeler, takvim, adres yazacak yer vs. olan küçük bir defter.
 19. Boyuna asilan cinsten para kesesi.

Götürürseniz çok iyi olacaklar

Yukaridakiler haricinde ihtiyaciniz olacak seyler asagidaki listede. Bunlarin hemen hepsini orada (parayla) temin edebilirsiniz, ama hazirlikli giderseniz çok daha rahat edersiniz. Unutmayin ki bunlari yukarida boyutlarini verdigim çantaya sigdirmaniz gerekiyor.

 1. Para kesesi, boyundan asilan (Temmuz'98 donemi bilgilerine gore orada verilen cantada mevcut olabilir.)
 2. Iki adet ufak kilit (biri postal için diger çantanin fermuarini kilitlemek için)
 3. Pijama; mevsime göre esofmanlar ayni isi gorebilir (tugayin kantininde kamuflaj desenli ve Burdur armali pijamalar satiliyor)
 4. Esofman alt/üst
 5. Siyah Çorap (Yikamak ve özellikle kurutmak kolay degil; ayaginizin terlemesini hesaba katip, bütün gün postalin içinde olacagini da düsünerek, ne kadar götüreceginize karar verin. Soguk dönemler için masraftan kaçinmayip dagcilarin kullandigi çoraplardan alirsaniz memnun kalirsiniz.)
 6. Postal için tabanlik (ortopedik birsey alirsaniz ayaginiz daha rahat eder, yalniz o durumda postalinizi iki boy büyük almayi unutmayin)
 7. Iç çamasiri (thermal --bu kis dönemi için-- ve normal. Aynen çoraplarda oldugu gibi yikama zorlugunu unutmayin, mümkün oldugunca çok bulundurun.)
 8. Bir çift eldiven veya eldiven içi "warmer" (orada verilen eldiven soguga karsi tek basina yeterli degil)
 9. Havlu, banyo ve yüz için
 10. Gözlük kilifi, eski gözlük (lazimsa elbette)
 11. Pilli tras makinasi, pil (böyle makina kullanbiliyorsaniz çok rahat edeceksiniz, ama ufak birsey olsun ki yaninizda tasiyabilesiniz yoksa dolabinizdan gidebilir)
 12. Tras köpügü, jilet kullaniyorsaniz elbette
 13. Kolonya
 14. Dis firçasi, dis macunu
 15. Sabun, sampuan
 16. Nivea krem veya benzeri cilt kurumasini önleyici malzeme
 17. Tylenol, Advil, antibiyotik, Tylenol Cold ve Tylenol Flu, ishal ilaci, bogaz pastili, mantara karsi krem (bunlardan ihtiyacinizdan biraz fazla bulundurun çünkü sizin gibi hazirlikli olmayan arkadaslariniza da vermeniz gerekecek)
 18. Vitamin (Ilaç ve vitaminler giriste kontrol ediliyor, fazla bulurlarsa sizin isminiz altinda revirde dolaba kaldiriliyor; sonra gidip almak mümkün ama kaptirmazsaniz daha iyi)
 19. Selpak mendil
 20. Plastik bardak
 21. Tirnak makasi
 22. Ayak için pudra
 23. Yara banti, postal vurmasi halinde kullanilacak cinsten ortasi delikli nasir bantlari (ABD'de drugstore'larda ayak kisminda bulursunuz)
 24. Kulak tikaci (kogustaki horlamaya karsi)
 25. Göz bagi (koguslar her zaman karanlik degil, özellikle ranzanin üst katinda yatiyorsaniz)
 26. Agiz maskesi (toza karsi, disarida kullanamazsiniz ama kogusta takarsaniz yaz kis rahat uyuyabilirsiniz)
 27. Bulasik eldiveni, uzunca olsun (bulasik nöbeti geldigi zaman çok faydali, önce gülen arkadaslariniz sonra imrenecekler; en son haberlere gore bulasikhanelerde artik eldiven varmis.)
 28. Kalem, kagit
 29. Ufak çaki
 30. Ameliyat raporlari (saglik nedeniyle yapilmamasi gereken seyleri belgelemek için; yabanci dilde de olabilir)
 31. Çantanizin ve diger esyanizin (mesela kepiniz) üzerine numaranizi yazmak icin koyu renkli bir marker
 32. Ayak bileginizin önüne ve arkasina koymak üzere "vatka" (terzilerin omuzlar için kullandiklari cinsten). Bunu çorabinizin altindan giyebilirsiniz. [Öneri için Isik Bodur'a tesekkürler.]
 33. Pilli, ufak okuma lambasi. Tras olmak, dikis, okumak için kullanisli olabilir. [Öneri için Kürsad Kiziloglu'na tesekkürler.]
 34. Üniformalardaki dikisler cok kolay sokuluyordu. Sokulen bir iplik sarkinca onun daha fazla uzamamasi icin onu ya kesip ya cakmakla yakmak gerekiyordu, tabii bu gecici bir cozum oluyordu. Bir tutkal goturup dikislerin uclarina bir damla koymak bu sorunu engelliyebilir. [Can Bruce]

Yasak olanlar

Fotograf makinasi ve her türlü elektronik cihaz (özellikle radyo) yasak.
Not: Fotograf makinasi gotururseniz teslim olunca alip, son gün geri veriyorlarmis. Böylece ayrilmadan once hatira fotograflari çekmeniz mümkün olabilir.

Içinde uyusturucu olan ilaclar da yasak. Giriste doktorlar getirdiklerinizi kontrol ediyorlar.


Tekrar askerlik
anasayfasina

Created by Tanju Çataltepe
Last modified on June 22, 2000