Ihtiyac Listesi | Sözlük | Günlük hayat | Izlenimlerim

Izlenimlerim

Bu kisim biraz daginik parçalardan olusacak.

Askerligin mantigi

Bol bol söylenen bir laf "askerlikte mantik yoktur!" Bu saçma sapan herseyi kabul ettirmek, mesrulastirmak için öne sürülüyor. Bir noktaya kadar haklilik payi var: Egitimin amaci bireysel iradeyi ezip, komutan poziyonundakinin emrine vermek. Bunun askerlik isini yapmak için gerekli olup olmadigi ayrica tartisilabilir.

Ama, bastan savma is yapmak için veya kaynaklarin israfi için de bahane olarak kullaniliyor. Birçok sey bir üstün teftisine göre ayarlaniyor. Mesela boyaysa hemen teftis öncesi ve ancak teftis suresinde dayanacak kadar itinayla yapiliyor; sonra akarmis, tutmazmis kimsenin umurunda degil. Sürpriz teftis de yok askerde: Her nasilsa her zaman haberi önceden geliyor.

Manga iktidar dinamikleri

Boy uzunlugunun güç iliskilerine etkisi ilginç. Mangalari boy sirasina diziyorlar ve en uzun boylu olan mangabasi oluyor. Çavusunuz da genellikle önde duruyor, içtimalarda çogunlukla komutan öndekilere yakin oluyor vs. Böylece uzun boylu olanlar rütbe sahiplerine fiziki olarak daha yakin oluyorlar. Kisa boylular arkada kaldiklari gibi önlerindekilerden dolayi ne olup bittigini de göremiyorlar. Siradan çikmaya kalkmak yasak zaten.

Emirleri iyi duyamadiklari için arka siralar daha daginik oluyorlar, bu yüzden de azar isitiyorlar. Bir iki gün içinde bakiyorsunuz ön taraftakiler çavuslardan önce arka siralara bagirip cagirmaya basliyorlar. Sirada beklerken çavuslarla --ki çogu zaman kendilerinden genç delikanlilar-- samimi sohbetlere baslayip arka siralari çekistiriyorlar.

Bir süre sonra arka siralardaki bazi insanlarda davranis degisikligi görülüyor: Manga basindan firça yemeyi kabullenmye basliyorlar.

Bir tüketim olayi olarak askerlik

Normal askerler için herhalde farkli olabilir, ama dövizli askerler için bir taraftan Burdur esnafi bir taraftan askeriye bir ay içinde size tam bir tüketim tecrübesi yasatiyorlar; acemilerin de istahli katilimlari ile...

Burdur bu bir aylik askerlikte mümkün oldugunca çok "hatira" satin alabilmeniz için elinden geleni ardina koymuyor.

Insanlarin bir taraftan bir an önce bitsin diye bekledikleri askerlik için öte yandan mümkün oldugunca çok hatira satin almaya çalismalari hayret verici bir olay.

Can Bruce'dan Temmuz 1998'den konuyla ilgili notlar:

Ben oradayken satin alabileceginiz seyler cogalmisti. Asagidaki listedekileri ozel siparis vererek aliyorsunuz:

Ayrica bir ara bir kitap sergisi oldu, orda ucuz romanlarinin yanisira luks baskili kitaplar ve cok ciltli takimlar da bulunuyordu. Ataturk'un hayatiyla cok luks bir kitap, gene cok kaliteli baskili bir Kur'an-i Kerim, 100'er dolardi.

Sehirden satin alinabilecek seyler arasinda fotograf albumleri (kapagina adiniz, ait oldugunuz tabur-batarya-manga yaziliyor), askeri tip kunyeler, tufek mermisi biciminde cakmaklar, Turk bayraklari da sayilabilir.


Tekrar askerlik
anasayfasina

Created by Tanju Çataltepe
This page is last modified on December 9, 1998